bulvės: pradžia

Neturiu nieko naujo apie restoranus: pastaruoju metu nedažnai išeinu į viešumą, nes ten šalta ir pilna girtuoklių. O dėl šalčių ir mano nepriekaištinga išvaizda pasikeičia į blogąją pusę: nosis taip įraudonija, kad net blaško dėmesį, kai mėginu lūpomis pasiekti bokalą.

Kaip ten bebuvę, šįsyk rubrikoje „maistas“ skaitysime apie bulvių atsiradimą ir sklaidą. Įrašą apdairiai žymiu kaip “pradžia”, nes įtariu, jog apie bulves rašysiu dar ne sykį. O pradėsime nuo mitinių laikų.

 

Dangiškų būtybių kompanijoje jau seniai yra populiaru užsiimti labdara. Štai Prometėjo dosniai atseikėta ugnis iki šiol šildo stovyklautojus ir varguolius. Pati ugnis dabar buityje naudojama rečiau, tačiau jos veikimo principas įkvėpė daugybę išradimų, tokių kaip elektra, romantika prie židinio, barščiai ir kt.

Prometėjo pradėtą tradiciją tęsia angelai, kurie neretai pažarsto dovanų ir lietuvių kilmės asmenims.

 

skulptūra Lvove

skulptūra Lvove

Šiame vaizdelyje (senovėje nebuvo fotoaparatų, todėl nuotraukų funkciją atlikdavo skulptūros) įamžinta, kaip angelas dovanoja Mickevičiui muzikos instrumentą. Mickevičius nustebęs, nes jis juk niekada nesimokė groti. Nieko tokio, tikina Angelas, svarbiausia turėti noro, o visa kita ateis savaime. Mickevičius abejoja: tiek dėl savo noro, tiek dėl instrumento teiksimos naudos lietuvių ir lenkų tautoms. Angelas kiek įsižeidęs ketina neštis instrumentą atgal, bet Mickevičius jį numaldo ir įtikina palikti instrumentą žemėje. Nudžiugęs Angelas prižada sugrįžti pažiūrėti Mickevičiaus progreso muzikuojant.

Taip gabaus diplomato dėka buvo išvengta konflikto su angelais.

 

Freska Liubline

Freska Liubline

Šioje freskoje įamžintas dar vienas dangiškų būtybių susitikimas su lietuviais: Jogailai Angelas dovanoja karūną.

Man patinka Jogailos abejingumas situacijai, kas tikriausiai liudija, jog tai ne pirmas jo susitikimas su dangiškomis būtybėmis. Pamatęs atskrendant Angelą karalius net arklio nepristabdo ir vargšas angelėlis turi prisilaikyti Jogailos nešamo kryžiaus, kad galėtų atlikti karūnaciją. Gal Jogaila supyko, kad karūnacijai tebuvo atsiųstas toks menkas angelėlis, kuris, pasirodo, dar ir kojų neturi? Atsakymas į šį klausimą liko už istorijos šydo.

 

Angelo, kuris atnešė žmonėms bulves, išvaizda nebuvo užfiksuota. Tačiau remdamasi duomenimis apie bulvių naudą ir pobūdį, galiu teigti, jog tai buvo vienas gražiausių ir tyriausios dvasios angelų.

Wikipedia sako, kad bulvių perdavimas žmonijai įvyko prieš kelis tūkstančius metų, o savaiminės bulvės (kokia graži frazė, ar ne? Savaiminės bulvės) auga Pietų Amerikos Andų kalnuose. Manoma, kad taiki ir laiminga inkų tauta augino apie 200 bulvių veislių!

 

Bulvės žiedu apsirengęs karys vykdo bulvių sėją

Bulvės žiedu apsirengęs karys vykdo bulvių sėją

XVI amžiuje bulvių pažiūrėti gavo Ispanijos karalius Pilypas, bet, kadangi buvo tikras pilypas, nurašė šią naudingą daržovę į botanikos sodą. Tik XVII amžiuje vokiečiai susizgribo: įstatymų bei kariuomenės pagalba jie primygtinai siūlė valstiečiams užsiimti bulvės auginimu.

Taigi bulvės kelias po Europą buvo nužymėtas pradinio nepasitikėjimo. I Lietuvą bulvės pateko Augusto III valdymo laikais, spėjama, per Rietavą. Šio miesto herbe atsispindi lietuviško skepsio pavyzdys: čia matome liūtą, kuris bulvėms sako: „Ne, ačiū, verčiau jau graušiu metalą“.

Tai jau ačiū

Tai jau ačiū

Apie tai, kas dar nutiko (jei apskritai kas nors nutiko) bulvei, papasakosiu kitą sykį.

Advertisements

2 thoughts on “bulvės: pradžia

  1. Labai prajuokino Rietavas. Prieš porą metų ten buvau nuvažiavus daryti intervo apie patį Rietavą. Sužinojau, kad kai visa likusi Lietuva buvo vargšytė ir pan. Rietave buvo lyg ir koks kultūros, naujovių, laisvės židinys. a la vilnius 😀 ir elektra, ir laisvė baudžiauninkams, ir mokyklos (dėl bulvių gal ne iš karto susiprato, bet ką padarysi).
    O dar visi gražūs rūmai, kuriuos vėliau nuo žemės paviršiaus nušlavė režimas. Nors ir dabar Rietave visai gražu.
    Žodžiu, jei kada norėsiu turėti romantiškąją meilę – pasirinksiu kurį nors iš Oginskių 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: