Indijos senovė ir ginklai

Kadangi vyksiu į Indiją, o mano žinios apie ją susideda daugmaž iš Salmano Rushdie romanų (na, ir Vedų “specialistų” paistalų, bet šitų kaip ir neskaičiuoju), nusprendžiau paskaityti apie Indiją. Man skaityti geriau sekasi iš knygų (ne iš interneto), o namie esančios knygos yra daugiametės selekcijos pagal mano nuotaiką ir pomėgius rezultatas, tai paskaičiusi knygas sužinojau daugmaž apie Indijos senovę ir apie ginklus.

O kadangi dabar instaliuoju Bodhi Linux ant kito kompo ir neturiu ką veikti tarpuose tarp linux forumuose aprašytų veiksmų, parašysiu apie tai, ką perskaičiau.

Indijos senovė

Senovei paprastai būdinga tai, kad tie, kurie gyveno anuomet, nebegyvena dabar, todėl negali papasakoti, kaip ten viskas iš tikrųjų buvo. Taip pat būna, kad tie seniai gyvenę žmonės nepasivargino kažko labai daug prirašyti, o jei ir prirašė, nepasivargino pridėti kokio tai vertimo rakto. Tiesa, jie būna palikę visokių statinių ir puodų, vietovardžių ir beždžionių skulptūrėlių, o šios skiriasi nuo beždžionių skulptūrėlių, kurias sėdėdami truputį kitokiuose statiniuose lipdė truputį kitokie žmonės, todėl galima maždaug nustatyti, kada kas nulipdė kokią beždžionę. Galima daryti prielaidas ir apie tai, kurie beždžionių lipdytojai atėjo anksčiau ir kaip jie susiję su jaučių lipdytojais kitoje pasaulio pusėje, bet šitais klausimais senovės tyrėjai paprastai turi ne vieną nuomonę.

KITA VERTUS, kelių nuomonių egzistavimas tam tikru klausimu visai nereiškia, kad viskas, ką tik sugalvosi, yra vienodai tikėtina. Pavyzdžiui, tai, kad lietuvių kalba seniausia pasaulyje, yra maždaug tiek pat tikėtina, kaip tai, kad Viršuliškių daugiabučiai yra seniausi pastatai visam Vilniuj.

Istorijos ir kultūros paminklas

Istorijos ir kultūros paminklas

Tai štai, Indo upės slėnyje maždaug 2600 – 1700 m. pr. Kr. buvo kažkokia civilizacija. Jie ten statėsi miestus, aukštas citadeles, į kurias visi subėgdavo patvinus Indo upei, prekiavo su kitais miestais. Niekas tiksliai nežino, kiek ir ko jie darė, nes niekas neiššifravo jų rašto.

Galit pabandyti

Galit pabandyti

Vis dėlto apžiūrėjus jų skulptūras, graviūras, atspaudus ir kitas iškasenas darosi aišku, ko tie senieji Indo slėnio gyventojai nedarė. O pasirodo, jie nekariavo – nelabai rasta nei ginklų, nei kokių nors šlovingų mūšių vaizdų. Užtat nupaišė tokį bičą su trim veidais ir nulipdė gražų plikagalvį poną.

bičas su trim veidais

bičas su trim veidais

Plikagalvis ponas

Plikagalvis ponas

Daug tyrinėtojų mano, kad tie senieji gyventojai kalbėjo proto-dravidų kalba. Dabar dravidų šeimos kalbų yra visai nedaug, 25 ar pan. Jomis šneka Pietų ir Rytų Indijos žmonės ir Pakistano žmonės dar truputį. Tai pagal šią hipotezę protodravidai gyveno sau taikiai Indo slėnyje, o paskui nuo Irano atėjo karingi indoeuropiečiai ir išstūmė protodravidus. O gal protodravidai ir patys išsibarstė ar koks žemės drebėjimas juos paskatino šiam žingsniui. Dravidų kalboms būdinga, pavyzdžiui, skirtingi įvardžiai “mes”: vienas “mes” reikš “kažkiek žmonių, įtraukiant ir kalbėtoją, ir adresatą”, o kitas “mes” reikš “kalbėtojas ir dar kažkiek žmonių, bet ne adresatas” (pavyzdžiui, jei norėčiau pasakyti “mes su Petru einam maudytis, o tavęs neimam”, tai nereikėtų sakyti “bet tavęs neimam”, nes ir taip būtų aišku iš to, kurį “mes” pavartojau).

Nežiūrėk į jį, Petrai

Nežiūrėk į jį, Petrai

Kaip ten bebuvę, dravidų šeimos kalbų nėra labai daug (kelios iš jų: Telugu, Tamil, Kannada, Gondi). Užtat indoeuropiečių kalbų yra daugiau nei 400! Ši palyginti jauna kalbų grupė, manoma, paplito su indoeuropiečiais (duhh), kurie pradėjo plisti maždaug iš Pietų Rusijos prieš maždaug 6000 metų. Vieni iš jų ėjo į Indiją, kiti į Lietuvą, treti į Artimuosius Rytus ir ten bandė susitvarkyti gyvenimą. Indijoje indoeuropiečių šeimos kalbų yra tokių: Hindu, Bihari, Rajastani, Panjabi ir t.t. Sanskritas – irgi indoeuropiečių kalba, senovinė rašytinė jos forma, kuri atsirado idant po daugelio metų pradžiugintų lietuvius žodžių “ugnis” ir “agnis” panašumu. Indoeuropiečiai Indijoje išrado žmonių kastas, iš ankstesnių gyventojų perėmė dramblių dresavimo meną ir, kadangi mėgo kariauti, sukūrė daug gražių ginklų.

Indijos ginklai

Bhuj

Bhuj

Štai čia yra ginklas vardu Bhuj. Sako, kad jis naudojamas nuo seniausių laikų, norint paukinti dramblius ir žmones.

Dar Indijoje naudojo tokius gražius lenktus kardelius, kuriuos gamintis išmoko iš Persų. Kardai vadinosi talwar, shamshir ir panašiais egzotiniais vardais.

gražus lenktas kardas

gražus lenktas kardas

Tai šitų persiškų kardų ašmenys būdavo išorinėje linkio pusėje, kad galėtum eiti ir atžagaria ranka pjaustyti priešus. Bet buvo ir tokių, kurių ašmenys – vidinėje linkio pusėje, pavyzdžiui, Ayudha Katti:

Ayudha katti

Ayudha katti

Man patinka, kad va šito tipo ginklų buvo daugmaž visur: ir Indijoj, ir Europoj, ir Persijoj. O paplito jie šitaip dėl savo patogumo: mat juos galima naudoti ir kaip pjautuvą rugiams (ar kitiems augalams), ir kaip ginklą. Matyt, taip atsitiko dėl situacijos “pjaunu sau rugius laukuose, žiūriu – ir vėl kažkas atbėga kardą iškėlęs” dažnumo.

Bet kiečiausias dalykas Indijoj tai buvo Akali sikhai – kaip suprantu, tai buvo daugmaž karių-vienuolių ordinas, bet gerai dar neišsiaiškinau.

Akali sikhai

Akali sikhai

Matot ant jų turbanų sumaistytus metalinius žiedus? Jie vadinasi Chakram ir šitie sikhai kovoje mėtydavo tuos žiedus užaštrintais kraštais į priešus panašiai kaip Ksena mėtė tą savo keistą ginklą. Mesdavo juos įsukę ant piršto arba sviesdami atsargiai suėmę nykščiu ir smiliumi (kas patys neįsipjautų).

Tai va, tokios kol kas mano žinios apie Indiją. Su Bodhi Linux nelabai išėjo, tai bandysiu kitą variantą, bet, kadangi jau labai susinervavau, einu nuo kompo. Pabaigai dar vienas gražus Indijos ginklas nuimti nervams:

Picture 162

Gražus ir biškį juokingas ginklas

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: